Jarda

Poslední cirkus ESA 2006 a vyhlášení pohárového seriálu ESA - 29.10.2006

Jarda "Jerry" Foršt

RC StíhačNastal podzim a s podzimem je tu tradiční závěr kombatové sezóny, a to Poslední cirkus létaný vždy 28.10. První podzimní cirkus se konal v roce 99, byl akcí ACES a byl pojat jako přátelské polétání se stuhou a ne jako ostrý závod. Každý kdo přišel si mohl za jakýkoliv model přivázat stuhu a vyzkoušet souboj. (Chcete-li se přečíst dobovou reportáž z Posledního cirkusu 1999, klikněte zde.)


Tradice 28.října se světí již mnoho sezón a nejinak tomu bylo i letos, kdy byl tento den vybrán pro poslední soutěž sezóny ESA a zároveň pro vyhlášení výsledku celoročního poháru ESA 2006. Předpověď počasí vypadala vyloženě špatně, ale slunce nakonec asi vyslyšelo modlitby a prosby kombatářů a nejen že vyšlo, ale i vyčistilo oblohu, uklidnilo vzduch a tak se Poslední cirkus mohl pyšnit počasím jaké snad neměla žádné z letošních pěti soutěží ESA. Již od devíti hodin ráno se na letišti v Rohozci čile hemžilo, připravovalo bojový prostor, dobíjelo a zalétávalo celkem patnáct borců, kteří se rozhodli změřit síly v posledním klání. Kromě staré party, jako byli oba Pechanové, Franta Řezníček, moje maličkost, Terka Forštová, Milan Hudec, se třeba objevil také letitý ACES kombatář Jarda Sládeček, teď poprvé v ESA a několik úplných nováčků, třeba Rosťa Štěpina, Zdeněk Ludvík a další. Nechyběl ani Pavel Dvořák se svou malinkatou, ale úžasně létající Ta152H, Pavel Petrášek s novým Thunderboltem a ani Tomáš Hrubý se svým veteránem Me109, který v průletech prohýbal křídla, až se zdálo, že zatleskají. Stejně jako oba Pechanové, kteří vsadili na své osvědčené stroje A6M Zero (Libor starší) a Fulmar (Libor mladší) i zbytek startovního pole použil stroje, které svou olétaností a šrámy potvrzovaly, že nejsou na soutěži poprvé.


Libor junior jde do vzduchu

Libor junior jde do vzduchu

A tak v 9:45 mohl zaznít první signál hlavní rozhodčí a první heat se rozběhl ke strojům.

Nemá smysl zde popisovat jednotlivé lety. Již legendární Pierre Closterman říkal, že nic se nepodobá leteckému souboji víc než jiný letecký souboj a i souboje Posledního cirkusu vířily v divokých kruzích a žádné z kol, žádný ze startů si v ničem nezadal s ostatními.

Smůla se přilepila na Frantu Řezníčka. Po prvním slibném kole, kdy zaznamenal sek a plný letový čas, přišly havárie ve druhé a bohužel i ve třetím kole a s tím i konec kariéry jeho krásného bílého Lagga - Lagouška, jak jej Franta láskyplně nazýval. Havárie se však nevyhnuli ani dalším pilotům. Zero Terky Forštové se střetlo s Fulmarem Libora juniora, Milan Hudec byl sestřelen taranem, Dora Jardy Sládečka přišla o křídlo… Naštěstí je vždy po ruce vteřinové lepidlo s aktivátorem a tak většina trosek byla opět slepena zhusta ještě během letového kola.


Invazní vdova v souboji

Invazní vdova v souboji

Poslední cirkus byl druhá soutěž, kdy se za překročení bezpečnostní linie penalizovalo zápornými body a bylo znát, že ne všichni jsou s tímto pravidlem sžití a tak bylo překročení linie požehnaně. Mě samotnému se to naštěstí nepovedlo, ale na minulé soutěži jsem sekal linii dvakrát, takže jsem si teď dal pozor. Nicméně na Posledním cirkusu hříšníků bylo dosti a byla spousta pláče a skřípění zubů. Postižení si jistě příště dají větší pozor. :

Mezi piloty vynikal Pavel Dvořák. Jeho malinká Ta152H je mrštné a obratné letadlo, které vedenou Pavlovým přesným okem a jistou rukou sbíralo jednu stuhu za druhou. Pavlovo skóre seků se v základní části soutěže zastavilo na čísle třinácti a ve finále jich přidal ještě sedm. Skutečně neuvěřitelné. Však taky Pavel po právu zvítězil. Velký závod prožil také Michal Vokatý, kterému se poprvé v kariéře povedlo postoupit do finále a skončit nakonec na krásném pátem místě.

Do finále postoupili kromě Pavle Dvořáka a Michala Vokatého samozřejmě oba Pechanové, Tomáš Hrubý, Pavel Petrášek a Richard Adamčík.

A jak to dopadlo? Třetí místo obsadil Libor Pechan junior, druhé místo Libor Pechan senior a první, jak již bylo řečeno, Pavel Dvořák.


Účastnící Posledního cirkusu ESA 2006

Účastnící Posledního cirkusu ESA 2006

Ale nejen Poslední cirkus byl předmětem vyhlašování, ale vyhlašoval se také i pohárový seriál ESA 2006, za kterýmžto účelem byly do Rohozce dopraveni tři krásné poháry. Letošní pohár ESA měl v sobě pět soutěží včetně Rohozecké okurky, která sdružila i kategorii příbuznou. A jak dopadl pohár?

Třetí místo Jarda Jerry Foršt
Druhé místo Pavel Dvořák
První místo Libor Pechan st.


Sláva jim! :)

Sláva jim! :)

A co nás čeká příští rok? Tak především opět pohárové turnaje, které se budou létat podle pravidel ESA 2007. Pravidla 2007 vycházejí s těch letošních a jejich hlavní inovace spočívá s novém přístupu k omezení pohonů a hmotnosti. Bude dána jen maximální hmotnost 350g a kapacita baterií. Nic jiného se nebude omezovat. Pravidla naleznete zde na webu v sekci Pravidla. Doufejme, že splní naděje v ně vkládáné. Já osobně je považuji za povedená a odladěná a hlavně taková, že by mohla vydržet beze změn delší dobu. Ale to vše čas ukáže. Zatím se mějte, pilně zbrojte, ať se na jaře opět utkáme ve vzduchu!

Jerry


Administrace Design 2006 (c) maestros.loopos